Mit kereshet a Gestalt megközelítés a szervezeti tanácsadásban? – kérdezhetnéd, hiszen azt tapasztaltad, hogy szakértői szemlélet jellemzi a szokásos tanácsadói magatartást.
Hiteles választ ad a kérdésre Edwin C. Nevis, aki nemcsak a Gestalt International Study Center társalapítója és elnöke, hanem 17 évig a MIT Sloan School of Management Program for Senior Executives igazgatója is volt.
Gestalt megközelítés
Nevis több évtizedes tapasztalatait foglalta össze A Gestalt alapú szervezeti tanácsadás című könyvében.
A könyv áttekinti a befolyásoló személlyel szembeni legfontosabb követelményeket és azokat a dilemmákat, amelyekkel a cégvezetők döntéshozatalkor szembesülnek. Külön kitér a tanácsadási folyamattal, a tanácsadó személyével szembeni ellenállás természetére és azokra a módszerekre, amelyekkel a Gestalt megközelítés alapján kezelhető a jelenség.
Gestalt ciklus
Érdekes módon, a tapasztalás Gestalt ciklus egyes elemei ugyanis megfeleltethetőek bizonyos döntéshozatali fogalmaknak, pl. az érzékelés az előzetes adatgyűjtésnek, tudatosítás az adatfeldolgozásnak és az információ-megosztásnak, stb.
Edwin Nevis izgalmas látásmódja
Mint tudáskurátor azt gondolom, hogy a szervezeti tanácsadásnak ez a kevéssé ismert szemlélete megkönnyíti a tanácsadók és a kliensek közös munkáját, és reálissá teszi elvárásaikat egymással szemben.
A Edwin Nevis - Organizational Consulting: A Gestalt Approach című könyve 1987-ben jelent meg először, de sajnos, magyarul még nem elérhető.
A könyv ötoldalas magyar nyelvű összefoglalója hasznos olvasmány tanácsadóknak, coachoknak és mindazoknak, akik szervezeti változások irányítói.