A könyv esszégyűjtemény, amelyben a matematikus-pszichológus szerző pengeéles logikával és élvezetes stílusban vizsgálja az értelem és érzelem, a tudomány és a hit kérdéseit.
"...a lány egyszer csak megszólalt: „Ja, én profi vagyok. Én ezt csak pénzért csinálom.” … gondolkodás nélkül így válaszoltam: „Hát pedig ez nekem pénzért nem kell.” Komoly intellektuális vitába bonyolódtunk. … azt javasolta, egyezzünk meg 1 forintban. … ez változtatott az elvekhez való viszonyomon… Az én elveim voltak merevebbek, nem csoda, ha nekem kellett feladnom őket."
Van-e kivétel a szabályok alól? Talán a természeti törvények sem egyformán vonatkoznak mindenre? Mérő szerint a pszichológia természeti törvénye lehet a kognitív disszonancia törvénye, mely szerint, ha két, egymásnak ellentmondó tudattartalommal állunk szemben, ez olyan feszültséget okoz bennünk, hogy ettől úgy igyekszünk megszabadulni, hogy módosítjuk a könnyebben megváltoztathatót. Általában a valóságról alkotott képünk tűnik könnyebbnek...
Olvasd el Mérő László: Az elvek csapodár természete című könyvösszefoglalót és meglátod mire képes az elvek, a hit, az érzelmek és a tudomány ereje.