Van-e a tőkeként befektethető anyagi és szellemi javaknál fontosabb, ami meghatározza a gazdaság teljesítményét? Fukuyama szerint ezeknél fontosabb a bizalmon alapuló spontán társas készség, a társadalmi tőke.
Ezt nem bankban tartják, ezt nem lehet hitelre felvenni, egyetemen megtanulni, ennek gyökerei az egyes országok hosszú távú történelmi fejlődésében keresendők. Fukuyama bemutatja a társadalmi tőke és a bizalomszint hatását az egyes országok gazdasági teljesítményére. Nemcsak a különbségekre, de a kevéssé ismert hasonlóságokra és a történelmi körülményekre is rávilágít.
Dél-olasz családi kötelékek; japán mamutvállalatok; francia állami bürokraták; kínai kereskedők; amerikai munkás a futószalag mellett. Látszólag egymástól független tényezők a globalizált világgazdaságban, ám Fukuyama 600 oldalas könyve mesterien világít rá egy olyan közös tényezőre, amely szerinte a gazdasági teljesítmény színvonalát is meghatározza. Ez a társadalmi tőke, a bizalom szintje. Öt oldalas könyvösszefoglalónkból megismerheted Fukuyama elméletét.