Kezdtem úgy érezni, mintha valaki vagy valami belenyúlt volna az agyamba és ott átállított volna valamit...
Nicholas Carr megosztó szerző, aki egy időben a HBR főszerkesztője is volt, évek óta ír provokatív könyveket az internet hatásairól. Többen ludditának tartják, mások mérföldkőnek tekintik „Sekélységek” című művét, amely több bestseller listát is vezetett, 2011-ben Pulitzer-díjra is jelölték.Carr azt a kérdést járja körül, hogy az aktív internetezés milyen – maradandó – változásokat okoz gondolkodásmódunkban illetve ténylegesen magában az agyunkban.
Carr a netet megszakításos technológiára épülő „ökoszisztémának” tekinti, ahol a szörfölés, a hipertextekkel való állandó elkalandozás megosztja a figyelmet, nem engedi az elmélyülést, a megértést, felszínessé teszi tudásunkat, ma már sem az erdőt, sem a fát nem látjuk, csak a leveleket érzékeljük. Eközben – a máshogyan való használat következtében – agyunk is „áthuzalozódik”, nem vagyunk képesek hosszan odafigyelve olvasni, igényeljük a megszokott, rengeteg impulzust, unalmasnak érezzük a hagyományos könyvolvasást.
Tudd meg Nicholas Carr: The Shallows című könyvének magyar nyelvű összefoglalójából, mit tett agyunkkal az internet és mi mit tehetünk!