Tulajdonképpen halhatatlanok vagyunk? Mi sajnos nem, de Dawkins szerint a génjeink igen. Nekünk – ebben a porhüvelyben – szerinte csupán az a feladatunk, hogy a génjeink túlélőgépei legyünk.
Miért fontos, hogy vezetőként tisztában legyünk a gén-elmélet alapjaival? Egyrészt sokszor használják a darwini evolúciós elméletet analógiaként a gazdaság, a vállalatok fejlődésének, túlélésének magyarázatára. A versenygazdaságban is gyakran hivatkoznak „a természetes szelekció” hatására, az evolúciósan stabil stratégiák (ESS) piaci szabályozására. Ideje megismerkedni az alapjaikkal. Richar Dawkins az önző gének továbbörökítési kényszerével magyaráz sok mindent, a csordák viselkedésétől kezdve a férfi-nő kapcsolatot, az anya-gyerek viszonyát, a rokonság szerepét.
Dawkins a gén-analógia alapján megalkotta a „mém” fogalmát, ami a kulturális mondanivalót örökíti át generációkon keresztül, mint a gének a testi tulajdonságokat. Mára a memetika már egész tudományág, ez a másik ok, amiért érdemes a fogalmakkal tisztában lennünk. Olvasd el Richard Dawkins: The Selfish Gene című magyar könyvösszefoglalónkat, amely a lényeges tudnivalók érthető átadásával segít.