Gary A. Klein: Erőforrásaink a döntéshozatal során
Nyugodt körülmények között, számtalan információ birtokában íróasztal mellett sem egyszerű dönteni. Hogyan lehetséges, hogy idő- és információhiányban, kiélezett helyzetben a tűzoltók, az orvosok, a katasztrófavédők mégis képesek jól dönteni, pedig emberéletek vannak kockán?
Cégvezető, tűzoltó, hivatásos katona vagy mentőápoló: ’éles bevetés’ esetén mindannyiukra igaz, hogy időhiánnyal küzdenek, hogy kockázatos, akár sorsdöntő lépésekről kell dönteniük, s mindannyiunk szerencséjére legtöbbször még ilyen helyzetben is jól döntenek. Mi a titkuk?
Minél tapasztaltabbak, annál sikeresebbek, pedig döntéseikben gyakran a megérzéseikre hallgatnak.
Képesek maguk elé elképzelni, miként érik el a kitűzött célt. Azt a célt, amelyet akár menet közben is finomítani kell, attól függően, hogy a folyamatosan hozott döntések milyen kimenetellel kecsegtetnek. Az is segíti munkájukat, hogy egy-egy eseményekben gazdag nap után elmesélik a ’tűzoltás’ történetét, közösen megbeszélik az élményeket, és ki-ki hozzáteszi saját adalékait, tapasztalatait.
Gary A. Klein: Sources of Power – How People Make Decisions c. könyvösszefoglaló döntéseink sokféleségét veszi végig tudományos alapokon.
Könyvösszefoglaló
Seth Godin: Kulcsember-Nélkülözhetetlen vagy?
Lejárt a bérrabszolgák és mindenható főnökök ideje! Válj kivételessé, te is jól jársz és a vállalat is nyer vele.
A választás a te kezedben van: egy nagy gépezet fogaskereke akarsz lenni, vagy a változások motorja? Az átlagos, olcsó és dehumanizált rendszerek már senkit nem érdekelnek. Milyenek a kivételes emberek, akikre a vállalat sikere épül? Hogyan lehetsz te is ilyen?
Nem kell munkahelyet váltanod a kulcsemberré váláshoz, minden környezetben van lehetőséged többletet nyújtani, amit mások örömmel fogadnak. Te is lehetsz művésze annak, amit csinálsz.
Seth Godin:Linchpin - Are you indispensable? c. összefoglaló olyan motiváló jellegű olvasnivaló, ami biztosan fel fog ébreszteni a monoton és unalmas hétköznapokból. Érdemes rászánni az időt és elolvasni.
Könyvösszefoglaló
Seth Godin: Törzsek - Bárkiből lehet vezető
A törzsi elkötelezettség az a kohézió, ami segíti a közös célok hatékony magvalósítását.
Seth Godin szerint ma minden eszközünk meg van arra, hogy bárkiből jó vezető váljék és egy összetartó törzs élére álljon, ám legtöbbünket az újtól való félelem tart vissza attól, hogy változtassunk, hogy a megszokottól mást, valami különlegeset alkossunk.
A Törzsek című kötet arról szól, hogy mi teszi a jó törzsfőnököt, illetve, hogy hogyan érdemes vezetni ahhoz, hogy a tagok ne kötelességből, hanem szívvel-lélekkel tartozzanak a törzsünkhöz. A megfelelő vezetés ugyanis automatikus növekedést, terjeszkedést, azaz sikereket von maga után.
Godin szerint az Internet véget vetett a tömegmarketingnek és felélesztett a múltból egy rég elfeledett emberi társadalmi formát: a törzset. A közös nézeteken és értékeken alapuló törzsek lehetőséget teremtenek a hétköznapi embereknek arra, hogy maguk is vezetők legyenek, és nagy változásokat vigyenek véghez.
Seth Godin:Tribes - We Need You to Lead Usc. könyvösszefoglaló egy igazán új megközelítésből tárja elénk az emberek motiválásáról, munkára foghatóságáról gondolt elképzeléseinket. Olvasd el! Munkára fel!
Könyvösszefoglaló
John Mackey, Raj Sisodia: Értékalapú kapitalizmus
A csupán a profitot hajszoló kapitalizmus helyett a tudatos, értékalapú kapitalizmus valósíthatja meg minden érdekelt jólétét.
A kapitalizmus mai formája sokak számára a mértéktelen felhalmozást, a profit öncélú hajszolását, a dolgozók és a környezetünk egyidejű kizsigerelését jelenti. John Mackey könyve azt állítja, hogy a szabadversenyes kapitalizmus jó, és lehetséges annak tisztességes és kiegyensúlyozott működtetése.
Ennek a kulcsa az, hogy a cégek visszatérjenek azokhoz az értékekhez, amiért a céget létrehozták. Ez akkor lehetséges, ha a cégeket értékalapú, az összes érdekelt érdekét figyelembe vevő elvekre építik. A szerző bizonyítja, hogy az így vezetett cégekben a munkatársak sokkal jobban teljesítenek, elégedettebbek. A környezettel összhangban, fenntarthatóan működnek, ugyanakkor sokkal versenyképesebbek, mint a csupán profitot szem előtt tartó versenytársaik. Alkossunk hát értékalapú cégeket!
John Mackey, Raj Sisodia: Conscious Capitalism c. könyvösszefoglalója sok tanulsággal szolgálhat számunkra és azoknak, akik a fenntartható jövőt tűzték ki a zászlajukra. Ne hagyd ki!
Cikkösszefoglaló
Timothy Morey, Theodore Forbath, Allison G. Schoop: Ügyféladatok - Átláthatóság és bizalom
Nem szeretjük, ha rólunk a cégek az interneten adatokat gyűjtenek, de megengedjük és megbocsájtjuk, ha ebből nekünk is előnyünk származik.
Milyen előnyöket, többletértéket jelenthet az információs technológia fejlődésének következtében lehetővé vált adatgyűjtés és feldolgozás a fogyasztók és a vállalatok számára? Milyen aggályokat vet fel az adatok megszerzése és feldolgozása, majd felhasználása a fogyasztókban?
Hogyan csökkenthető az a feszültség, ami az adatfelhasználásból fakadó előnyök és a rossz szándékú alkalmazások között húzódik? Melyek és milyenek a vállalatok valódi, hosszútávú érdekei, és ezek hogyan hozhatók összhangba a fogyasztói érdekekkel?
A fenti fajsúlyos kérdésekre három gyakorló szakemberektől, Timothy Morey, Theodore Forbath, Allison G. Schoop-tól kapunk válaszokat a Customer Data: Designing for Transparency and Trust c. cikk összefoglalójából. Érdemes többet megtudni a témáról.
Könyvösszefoglaló
Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner: Gondolkozz különcként!
Ne félj a kiakasztó gondolatoktól! Agyalj, elemezz, reagálj! Meglátod, hogy nagyon jó szórakozás lesz!
Szórakoztató és tanulságos történetek a gyors hot-dog evésről, a gyomorfekély kezeléséről, a pénzjutalmak negatív hatásairól, a kígyótenyésztés és az üvegházhatású gázok kapcsán. Mi a baj a barna csokigolyókkal az M&M csomagban? Okosak-e a nigériai csaló spammerek rossz helyesírásuk ellenére? És a rejtőzködő terroristák életbiztosítása miért leleplező? Hatnak-e a morális ösztönzők? A 11-es rúgás pszichológiája és az USA bűnözés visszaszorulásának valódi oka. Csobadogárként gondolkodva más válaszokra juthatunk, mintha a kézenfekvő gondolatokat követjük. A könyv segít abban, hogy csodabogarakká váljunk, ha akarjuk.
Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner: Think like a Freak c. könyvösszefoglaló a problémák más oldalról való megközelítését tárja elénk. Érdemes elolvasni!
Cikkösszefoglaló
Roger L. Martin, Sally R. Osber: Két kulcs a fenntartható szociális vállalkozáshoz
Mi a szociálisan fenntartható vállalkozás? Például az, ha szegény országokban a számukra drága műszerek helyett betanított patkányokkal keresik a taposóaknákat, ami még gyorsabb is.
A szegényeket támogató és gazdaságosan fenntartható vállalkozás létezhet. Hogyan lehetséges ez?
Nincs ellentmondás a két cél között, ha a vállalkozó kellően bátor ahhoz, hogy meg merje kérdőjelezni a beállt egyensúlyt és képes legyen újat létrehozni azt egy egészen más logika alapján, amely igazságosabb, jobb világ felé mutat. És ezt nem adományokkal, hanem megalapozott és fenntartható társadalmi-gazdasági modell alapján képzeli el. A technológia fejlesztése vagy újrahasznosítása megalapozza az újszerű működést, de a nélkülözhetetlen résztvevők megtalálása legalább ilyen fontos.
Roger L. Martin, Sally R. Osber: Two Keys to Sustainable Social Enterprise c. cikkösszefoglaló használható ötleteket mutat be számunkra, amely elvet érdemes lenne itthon is egyre több helyen alkalmazni.
Cikkösszefoglaló
Benjamin G. Edelman: Hogyan indítsunk digitális platformot?
Az online platformok indítása ’tyúk és tojás’ jellegű kihívás: helyes stratégiai döntéseket és alaposan megfontolt piaci szegmentációt és manővereket igényel.
Milyen szerepe van ma az online platformoknak a kereskedelemben? Milyen kihívásokat jelent egy online platform indítása, és hogyan kerülhető el az elindított platformok bukása? Hogyan nézne ki a kereskedelem online platformok nélkül, és hova vezet evolúciójuk?
A platform indítása nagy kihívások elé állítja üzemeltetőiket, de érdemes végiggondolni ezeket a kérdéseket és megfogalmazni a jól megfontolt válaszokat, mert siker esetén jelentős jövedelmet termelhetnek mind a felhasználóknak, mind pedig a platform üzemeltetőinek.
Benjamin G. Edelman: How to Launch Your Digital Platform c. cikkösszefoglaló stratégiai szempontokat és tanulságos példákat vonultat fel a platformindításhoz. Olvasd el, hogy többet tudj meg a témáról.
Könyvösszefoglaló
Peter Drucker: A hatékony vezető
Jól csinálni a jót, - avagy mitől lesz hatékony a vezető, és miért vezető az, aki hatékony?
A hatékony vezető jellemzője, hogy jól csinálja azt, ami jó.
A hatékonyság nem önmagától született erény egy szervezet (vállalat, kórház, intézmény) életében, hanem azoknak a tudásmunkásoknak köszönhető, akik kreativitásuknak, intelligenciájuknak és önfejlődésüknek köszönhetően hozzájárulnak a kitűzött célok sikeres megvalósításához. Ennek révén válik a szervezet olyan tudásszervezetté, amely képes a túlélésre és a fejlődésre.
A hatékony vezetőt a gondolkodásmódja és a célokhoz való hozzájárulást középpontba állító viselkedése teszi azzá, nem pedig a hivatalos munkaköri besorolása. Döntéseit alapos mérlegelés, szándékosan gerjesztett viták és a másik fél álláspontjának előítéletektől mentes értékelése után hozza meg. Csak akkor dönt, ha ezzel jobbat tesz, mint ha semmit sem tenne.
Peter Drucker: The Effective Executive c. könyvösszefoglalója a lényeget kiemeli a szinte már klasszikusnak számító műből. Érdemes elolvasni!
Cikkösszefoglaló
Claudio Fernández-Aráoz, Sonny Iqbal, Jörg Ritter: Cégvezetői leckék sikeres családi vállalkozásoktól
A hosszútávon sikeresen működő családi cégektől sokat tanulhatunk a vezetési kultúra, a vezetők kiválasztása és az utódlás kapcsán felmerülő problémák megoldása terén.
A sikeres és hosszútávon is prosperáló, nemzetközileg ismert, 500 millió euró vagy annál is nagyobb forgalmú cégekről gyakran nem is sejtjük, hogy végső tulajdonosuk egy család, esetleg néhány családtag. E cégek vezetési kultúrája, a család képviselői és a kívülről érkező vezetők kapcsolatának jól körülhatárolt keretei a működés alapfeltételei.
A felsővezetők és a vezérigazgató kiválasztásának professzionális módja, az utódlás kérdésének kellően átgondolt kezelése, a stratégiai gondolkodás és a vezetői értékek előtérbe helyezése olyan elemek, amelyek tanulságként szolgálhatnak azon cégek számára, amelyek nem bizonyulnak sikeresnek ezen a téren, és amelyeknek emiatt akár a túlélésük is veszélybe kerülhet.
Claudio Fernández-Aráoz, Sonny Iqbal, Jörg Ritter: Leadership Lessons from Great Family Businesses c. cikkösszefoglaló betekintést nyújt a családi vállalkozások sikereinek titkaiba.
Michael E. Porter, Mark R. Kramer: Közös értékek létrehozása
Akik regisztrálnak a webshopba ITT vagy hírlevéllel együtt ITT, azok letölthetik ezt az ingyenes cikkösszefoglalót vagy választhatnak egyet kínálatunkból. Regisztráció után a cikkösszefoglaló online olvasható vagy letölthető INNEN vagy a profiladatoknál.